Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

55 tys. kontroli PIP w 2025 r. Co znajdzie się pod lupą?

19 grudnia 2024 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Na celowniku Państwowej Inspekcji Pracy w 2025 r. będzie m.in. legalna podstawa zatrudnienia, równość płac, mobbing czy ochrona sygnalistów. Czy i pod jakim kątem firmy powinny zweryfikować wewnętrzne polityki?

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki przedstawił program PIP na lata 2025 – 2027. Jak z niej wynika, szczególna uwaga inspektorów PIP w przyszłym roku ma być ukierunkowana na legalność powierzania i wykonywania pracy tak obywateli Polski, jak i cudzoziemców. Inspektorzy będą sprawdzać, czy firma nie zatrudnia „na czarno” oraz czy nie deklaruje pracy w zaniżonym wymiarze czasu lub za zaniżonym wynagrodzeniem, tzn. z wypłatą „pod stołem”. W kontrolę legalności pobytu i pracy dużych grup zatrudnionych cudzoziemców ma być zaangażowana Straż Graniczna.

Na celowniku PIP nadal będą agencje zatrudnienia, agencje pracy tymczasowej, a także pracodawcy użytkownicy. Inspektorzy pracy będą przyglądać się przypadkom stosowania w pracy tymczasowej zatrudnienia cywilnoprawnego (czy nie powinna być zawarta umowa o pracę), a także badać ewentualne obchodzenie przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zwłaszcza poprzez wykorzystywanie usług outsourcingowych.

PPK, mobbing i sygnaliści ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13056

Wydanie: 13056

Spis treści
Zamów abonament